Spółdzielnia Mieszkaniowa Śnieżka - informacje

SM „Śnieżka” – biznes z tradycją

 

Pierwsza polska spółdzielnia mieszkaniowa powstała 27 marca 1890 r. w Poznaniu, natomiast spółdzielczość mieszkaniowa w Krakowie działa od 1926 r. więc nie jest to wytwór socjalizmu, jak się często mówi. Przyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Śnieżka" powstała w maju 1982 roku przy Zakładach "Igloopol" w Krakowie. Po zlikwidowaniu "Igloopolu", od września 1995 roku działa jako Spółdzielnia Mieszkaniowa "Śnieżka". Jest głównie Spółdzielnią inwestycyjną ale także zarządza swoimi zasobami. Do roku 1994 Spółdzielnia posiadała w swoich zasobach tylko dwa budynki mieszkalne wielorodzinne zlokalizowane przy ul. Mazowieckiej 16 z 48 mieszkaniami i lokalami użytkowymi, oraz przy ul. Garbarskiej 16 z 8 mieszkaniami. W 1994 roku Spółdzielnia przystąpiła do realizacji osiedla Złocień w Krakowie - Bieżanowie i do 2001 roku w ramach zadania I wybudowała 13 budynków mieszkalnych (10 budynków wielorodzinnych i 3 kompleksy domków szeregowych - razem 20 domków jednorodzinnych). W 2000r. Spółdzielnia powróciła do starych zasad spółdzielczości mieszkaniowej i rozpoczęła ponownie realizację mieszkań lokatorskich.

tag heuer replica watches

W 2000r. Spółdzielnia zakupiła teren w Borku Fałęckim przy ul. Zdunów 18, a już w czerwcu 2000r. rozpoczęto budowę budynku z mieszkaniami finansowanymi przy udziale środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Budynek ten został oddany do użytku w marcu 2002 r. Posiada 88 mieszkań - w tym 69 mieszkań lokatorskich, pracownię, lokal użytkowy oraz garaże i miejsca postojowe w przyziemiu budynku. Jest to pierwszy w Krakowie budynek wybudowany ze środków KFM z mieszkaniami lokatorskimi. W latach 2001 - 2007 Spółdzielnia zrealizowała zadanie II os. Złocień tj. 6 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, łącznie 295 mieszkań, w tym 247 mieszkań lokatorskich przy użyciu środków z Krajowego Fudnuszu Mieszkaniowego, pozostałe na zasadzie odrębnej własności, a także garaże i lokale użytkowe na przychodnię, bank, siedzibę Spódzielni i zakład fryzjerski oraz plac zabaw.

 

W latach 2007 - 2010 Spółdzielnia zrealizowała zadanie III na os. Złocień przy ul. Malachitowej, które obejmuje pięć powtarzalnych budynków mieszkalnych. W każdym z budynków są po 54 mieszkania tj. łącznie 270 mieszkań w tym 54 mieszkania lokatorskie wybudowane przy udziale środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Budynki są 3 piętrowe z użytkowym poddaszem (mieszkania dwupoziomowe) wraz z piwnicami. Wokół budynków znajdują się ogródki przydomowe, przynależne do mieszkań na parterze. Na obrzeżach wykonano parkingi na 270 miejsc postojowych. Wokół terenu zabudowy wykonano ścieżkę rowerową, place zabaw, wielofunkcyjne boisko sportowe i dużo terenów zielonych.

 

Rok 2009 i początek 2010 w zakresie działalności inwestycyjnej, był rokiem wieńczącym dwuletnią realizację zadania III os. Złocień. Pomimo kryzysu na rynku mieszkaniowym, Spółdzielnia zrealizowała terminowo 5 budynków, wybudowała je poniżej planowanego kosztu i co najważniejsze bez problemu sprzedała wszystkie mieszkania. Mieszkania były realizowane na zasadach spółdzielczych - po kosztach własnych (bez zysku).

 

W 2010r. Spółdzielnia rozpoczęła budowę 4 domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej przy ul. Domagały w Krakowie. Dwa z nich zostały przez Spółdzielnię przeprojektowane i adaptowane na żłobek, który w 2011r. zakupiła Gmina Kraków. Pomieści do 60-ciu dzieci. Żłobek został wykonany "pod klucz". W ten to sposób, po 26-ciu latach dzięki staraniom Spółdzielni, powstał w Krakowie na os. Złocień nowy żłobek gminny na działce 12 arowej. Pierwszy domek jest w trakcie adaptacji na przedszkole, które pomieści do 30 dzieci. Osiedle to przekształca się w bardzo przyjazne, przestronne i spokojne miejsce do zamieszkania z pełną infrastrukturą.

 

W latach 2011-2014 S.M. "Śnieżka" zrealizowała zadanie IV na os. Złocień przy ul. Malachitowej, które obejmuje trzy budynki mieszkalne wielorodzinne, łącznie 231 mieszkań oraz boksy garażowe w wielostanowiskowym garażu podziemnym. Wokół budynku powstały place zabaw, ścieżki rowerowe, a także siłownia plenerowa i kort tenisowy.

 

W latach 2014-2015 Spółdzielnia zrealizowała 3 budynki mieszkalne wielorodzinne przy ul. Złocieniowej. W każdym budynku znajduje sie po 20 mieszkań. Budynki są jednoklatkowe, 3 piętrowe z przynależnymi piwnicami. Wszystkie posiadają balkony lub ogródki na parterach.   

W grudniu 2015r. S.M. "Śnieżka" rozpoczęła nową inwestycję przy ul. Agatowej w Krakowie. Obejmuje ona trzy budynki wielorodzinne z miejscami postojowymi w garażach podziemnych, przedszkolem i lokalami użytkowymi. Łącznie w zespole będzie 148 mieszkań o pow. od 27-71 m2. Na terenie inwestycji zaprojektowano 186 miejsc postojowych, w tym 158 miejsc postojowych w garażach podziemnych.


Zasoby Spółdzielni Mieszkaniowej "Śnieżka" wg stanu na dzień 31.12.2015r. to:

 

 

Ponadto Spółdzielnia posiada lokale użytkowe przy ul. Mazowieckiej 16 i na os. Złocień.

 

Tereny pod budynkami zostały wykupione od Gminy Kraków za 2% wartości, zgodnie z uchwałą nr LII/504/04 z dnia 30.06.2004r. Rady Miasta Krakowa. Wszyscy członkowie Spółdzielni bez przeszkód mogą ustanawiać odrębną własność swoich lokali i zakładać księgi wieczyste.

 

czytaj więcej
Artykuł poświęcony 30-leciu SM "Śnieżka"